اخبار


"کارآغاز" سلول‌های بنیادی فرصتی برای ورود جوان به عرصه ثروت آفرینی از این علم است

 

رویداد کارآفرینی «کارآغاز سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی» در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران فعالیت خود را آغاز کرد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی در افتتاحیه دومین کارآغاز تخصصی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی گفت: توانمندی‌های ما در حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی قابل قبول است، اما باید در این عرصه به جوانان بها دهیم تا این علم را به عمل تبدیل کنند.
وی بیان کرد: این علم در ایران نوظهور است و باید از همین امروز به جوانان بها داد تاعلم را به فناوری تبدیل کرده و برای کشور ثروت آفرینی داشته باشند، در غیر این صورت زحمات ۱۰ تا ۱۵ ساله محققین کشور در عرصه سلول‌های بنیادی به نتیجه نمی‌رسد.
حمیدیه توضیح داد: در کشور ما به اشتباه اعتماد به نسل جوان کم و سن محققین در ایران بالا است. اما در جهان این رقم به زیر ۲۵ سال می‌رسد. پس سن فاکتور مهمی برای کسی که می‌خواهد یک فناوری مهم ملی یا بین المللی را به کشور تحویل دهد محسوب می‌شود.
وی خاطر با اشاره به اینکه «کارآغاز سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی» قدمی در راه بها داده به جوانان است، گفت: این رویداد تلاش دارد به جوان‌ها اهمیت داده و آن‌ها را در این مسیر تربیت کند. اگر از جمع امروز ۸ تا ۱۰ نفر نیز در این عرصه فعال شوند دستاورد قابل توجهی خواهد بود.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی با اشاره به جایگاه ایران در چاپ مقاله در دنیا بیان کرد: سال‌ها پیش جریانی در راستای چاپ مقاله در کشور راه اندازی و موجب شد جایگاه ما روز به روز بهتر شده و به رتبه‌های خوبی در دنیا برسیم. اما در سال‌های اخیر به نتیجه رسیدیم که مقالات نمی‌تواند دستاورد مورد توجه مردم را ارائه کند.
حمیدیه افزود: مقاله نویسی به تنهایی درآمدزا نیست. علمی ارزشمند محسوب می‌شود که از آن ثروت به دست بیاید. پس باید جوانان در تمامی عرصه‌های علم ورود پیدا کرده و در راه تبدیل علم به ثروت به خصوص در حوزه سلول‌های بنیادی تلاش بیشتری به خرج دهند.
وی ضرورت برگزاری رویداد کارآفرینی در عرصه سلول‌های بنیادی را نوظهور بودن این علم عنوان کرد و گفت زمانی ژاپن و کره به صنایع الکترونیک وارد شدند و در این عرصه نیز سرآمد هستند، اما علت این موفق این است که صنایع الکترونیک در آن زمان نوظهور بود. پس بهتر است در دنیای امروز به علومی چون سلول بنیادی که روز به روز در حال پیشرفت است ورود پیدا کنیم.
دومین رویداد استارتاپ ویکند سلول‌های بنیادی (کارآغاز سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی) به ریاست امیرعلی حمیدیه در حاشیه دومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی بازساختی ۱۹ تیرماه آغاز به کار کرده و تا ۲۱ تیرماه ادامه خواهد داشت. این رویداد کارآفرینی که در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار می‌شود با حضور ۷۸ شرکت کننده در حال برگزاری است.
دومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در تاریخ ۲۲ تا ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۶ به همت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود.

 

Scroll to Top