اخبار


برگزاری جشنواره سلول‌های بنیادی زمینه‌ساز پیشرفت علم در کشور است

مجری کارگاه فلوسایتومتری و کاربردهای آن در سلول‌های بنیادی معتقد است که برگزاری جشنواره سلول‌های بنیادی زمینه‌ساز پیشرفت علم در کشور خواهد بود.


به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهین نیکوگفتار، مجری کارگاه فلوسایتومتری و کاربردهای آن در سلول‌های بنیادی که در حاشیه دومین جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و با همکاری موسسه آموزش و پژوهش طب انتقال خون در محل سازمان انتقال خون ایران برگزار شد، گفت: جشنواره سلول های بنیادی علم و فناوری سلول های بنیادی را در کشور توسعه داده و زمینه افزایش سطح این علم را در کشور ایجاد می کند.
وی افزود: هر گونه تحقیق و کاربری در حوزه سلول های بنیادی مستلزم شناسای، تعیین هویت و ارزیابی سلول های بنیادی است که همه این روش ها توسط فلوسایتومتری انجام می شود لذا شناخت این روش و آشنایی با روش فلوسایتومتری به طور قطع زمینه پیشرفت و کاربری سلول های بنیادی و به کارگیری علمی و با کیفیت این سلول ها را در بالین و آزمایشگاه فراهم می کند.
به گفته نیکوگفتار، کارگاه در دو بخش تئوری و عملی هفدهم تیرماه برگزار شد و مدرس بخش تئوری مهین نیکوگفتار ظریف و مدرس بخش عملی مژده نخلستانی‌حق، مهتاب مقصودلو، نسیم عزتی و مونا آقا محمد حسین تجریشی بودند.
وی تصریح کرد: روش های آماده سازی سلولی جهت آنالیز با فلوسایتومتری، ایمونوفنوتایپ سلول های بنیادی خونساز، ایمونوفنوتایپ سلول های بنیادی مزانشیمی، بررسی آپوپتوز در سلول های بنیادی، بررسی میزان زنده مانی سلولی در جمعیت سلول های بنیادی و شمارش مطلق سلولهای بنیادی خونساز از موضوعاتی بود که در این کارگاه آموزش داده شد.
دومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در تاریخ ۲۲ تا ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۶ به همت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود.

Scroll to Top