اخبار


كارگاه تخصصي استخراج سلول های فیبروبلاست و کراتینوسیت انسانی و کشت آنها، مهندسی بافت پوست های مصنوعی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی کارگاه تخصصی استخراج سلول های فیبروبلاست و کراتینوسیت انسانی و کشت آنها، مهندسی بافت پوست های مصنوعی در تاریخ 18 تیر ماه 96 در مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی دانشگاه تهران برگزارشد.
بخش تئوری  این کارگاه از ساعت 9 صبح، در مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی برگزار شد.
در ابتدا دکتر نیلفروش زاده، ریاست مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی اهداف و مقدمات کارگاه و ظرفیت های بخش پوست و سلول های بنیادی را تشریح کرد.
سپس دکتر پروین منصوری، معاونت پژوهشی مرکز نیز با اشاره به اهمیت این کارگاه از کلیه علاقمندان به این حیطه جهت انجام پروژه ها و کسب حمایت های مالی از سمت مرکز اشاره کرد. پرفسور قاضی زاده از جمله مهمانان دعوت شده برای کنگره نیز با همکاری کامل در طول برنامه در مرکز تحقیقات حضور داشت و علاوه بر تشریح پروزه های جدید انجام شده توسط ایشان در یک سخنرانی یک ساعته به تشریح جدیدترین روش های سلول درمانی و ژن تراپی در حوزه پوست و سلول های بنیادی پوست پرداخت.
 
در بخش تئوری، برنامه با سخنرانی دکتر ملاپور تحت عنوان معرفی و مروری بر انواع سلول های بنیادی پوست و پتانسیل کاربرد آنها در حیطه سلول درمانی آغاز و پس از آن، دکتر مرد پور به معرفی ترشحات و وزیکول های خارج سلولی و کاربرد آن در درمان بیماری های پوستی پرداخت.

   در ادامه دکتر ملاپور به تشریح انواع روش های مهندسی بافت پوست پرداخت. دکتر تقی خانی نیز تشریح شرایط لازم از لحاظ ایمنی جهت انجام کشت و پس از آن نیز بررسی پروتوکل های مختلف جداسازی سلول های پوستی را کرد. برای شرکت کنندگان پکیج های آموزشی شامل جزوه کارگاه عملی و خلاصه ای از بخش تئوری تهیه و به همراه سرتیفیکیت شرکت در کارگاه به شرکت کنندگان اعطا شد.
بعداز ظهر بخش عملی کارگاه که از قبل با تهیه نمونه پوستی و سلول های مورد نیاز در پاساژهای متفاوت و چهار نمونه پوست مهندسی بافت شده شامل پوست ایجاد شده با دستگاه الکتروریسی و از جنس سیلک، پوست لیوفیلیزه شده و آسلولار درمال ماتریکس از پوست جهت مشاهده شرکت کنندگان آماده شده بود.  همچنین افراد پس از آموزش جداسازی و کشت سلول های پوستی هر کدام بصورت جداگانه آموزش و این بخش را انجام دادند.
 
 
 
 


Scroll to Top