اخبار


دومین جشنواره ملی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی آغاز شد

دومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی نخستین گام خود را با برگزاری 4 کارگاه تخصصی محکم برداشت.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری؛ دومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی در حالی نخستین گام خود را با برگزاری  4 کارگاه تخصصی حول موضوعاتی چون ژن‌درمانی، روش‌های کشت بافت‌های سلولی و کاربرد حیوانات آزمایشگاهی برداشت.
این کارگاه‌ها از آغازین‌ساعات 17تیرماه سال جاری با استقبال فعالان عرصه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی از جمله دانشجویان، اساتید، پزوهشگران و فعالان شرکت‌های فناور رو به رو شده است.
نخستین کارگاه تخصصی جشنواره تحت عنوان «ژن درمانی با استفاده از وکتورهای لنتی ویروس» در مرکز سلول درمانی بیمارستان گاندی با حضور 15 نفر از شرکت‌کنندگان برگزار شد و دکتر سحر شجاعی در این کارگاه 8ساعته به آموزش جدیدترین روش‌های آزمایشگاهی این حوزه را پرداخت.
25 نفر از متخصصان و فعالان عرصه سلول‌های بنیادی در نخستین بخش از کارگاه دیگری که توسط سیم زر حسین زاده در مرکز تحقیقات فناوری بن یاخته و در 2روز برگزارمی‌شود، شرکت کردند و با از مفهوم «میکروفلوئیدیک» آشنا شدند.
همچنین، «تولید، کشت و نگهداری سلولهای بنیادی پرتوان القائی» عنوان سومین کارگاهی بود که در نخستین روز از دومین جشنواره ملی سلول‌های بنیادی برگزار شد. مهدی توتونچی در این کارگاه تخصصی که در پژوهشکده سلولهای بنیادی پژوهشگاه رویان برگزار شد. طی 2 روز جدیدترین روش‌های تولید و کشت بافت‌های سلولی را به 12 نفر از فعالان عرصه سلول‌های بنیادی ارائه کرد.
چهارمین بخش از کارگاه‌های روز نخست، به آشنایی با کاربرد حیوانات آزمایشگاهی در این فناوری پرداخت. در نخستین بخش  این کارگاه که به مدت 45 ساعت و در طی 5 روز  توسط  محمدرضا نورانی برگزار می‌شود، 10 نفر از علاقمندان و فعالان سلول‌های بنیادی با »کاربرد علوم حیوانات آزمایشگاهی در تحقیقات سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی » آشنا خواهند شد.

 

Scroll to Top