معرفی

 

Afbeeldingsresultaat voor ‫تفکر واگرا‬‎

در تبيين مفهوم المپياد، مفاهيم فراواني پنهان است. يکي از اهداف بسيار مهم برگزاري اين آزمون ها سنجش و اهميت دادن به ميزان عمق نگرش و خلاقيت آزمون دهندگان است. يعني همان گمشده اي که متأسفانه بنا به اظهار بسياري از متخصصين و کارآفرينان عصر حاضر، در روند فعلي آموزش مورد اغفال واقع شده است و روند رو به رشد آزمون هاي 4 گزينه اي متکي بر تفکر همگرا خلل عمده اي بر تداوم ذهنيت نوآوري و مبتني بر خلاقيت آزمون دهندگان وارد کرده است. از طرف ديگر به نظر مي رسد معيار قرار دادن نمرات درسي و معدل به عنوان شاخصي در راستاي انتخاب اوليه آزمون دهندگان نشانگر ميزان رسوخ تفکر سنجش بر مبناي سطوح دانشي در سيستم آموزشي مي باشد.

نکته بسيار مهم ديگري که در اين ميان وجود دارد، ظهور علوم و فناوري هاي نويني است که بر خلاف تفکر نيوتني و تجزيه گرا، ميل وافر به همپوشاني و همکاري بين دانشمندان اين عرصه ها را طلب مي نمايد که مصداق بارز آن حرکت به سمت فناوري هاي همگرا ياNBICS مي باشد. انديشه اي که پشتوانه ظهور المپياد سلول هاي بنيادي  و پزشکي بازساختي مي باشد با مدنظر قرار دادن اصول متعدد زير، هم در روش و هم در اجرا به نوآوري دست زده است:

اصالت تفکر خلاقانه واگرا رشد روزافزون اهميت فناوري هاي همگرا ارزش والاي کار گروهي

قابل ذکر است اين آزمون براي اولين بار فاقد محدوديت معدل بوده و همه رشته ها از قبيل علوم تجربي و رياضي و فيزيک امکان شرکت در اين آزمون را خواهند داشت.

imagesیک المپیاد دقیقا همسو با سایر المپیادهای ملی

المپیاد دانش آموزی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی از زمان برگزاری اولین جلسات آن با در نظر گرفتن تمامی ذینفعان سعی کرده است کاملاً همسو با سایر المپیادهای رسمی کشور حرکت نماید به حدی که بیش از 50 درصد اعضای شورای سیاست گذاری و علمی آن از همکاران محترم آموزش و پرورش بوده و تمامی مراحل از قبیل وب سایت ثبت  نامی، حوزه های امتحانی، فرآیند طراحی سؤال و اصلاح آن تحت نظارت سنجش و حتی مکان برگزاری مرحله نهایی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی  دقیقاً عین سایر المپیادها بوده است. از طرف دیگربیش از 80 درصد  مباحث آزمون در  کتاب های درسی دانش آموزان وجود دارد.

 

Afbeeldingsresultaat voor ‫سازمان ملی و دانش پژوهان‬‎ 

 

 

Image result for ‫همکاری تیمی‬‎

المپیاد متکی به کار تیمی

نکته قابل توجه در این المپیاد بویژه در مرحله نهایی آن اهمیت کارتیمی در عرصه فناوری های چند رویکردی و همکرا می باشد به طوری که امتیازدهی برای پذیرفته شدگان مرحله نهایی این المپیاد در بیش از 70 درصد مبتنی به کار تیمی و آنهم در ترکیب متنوعی از تیم های 4، 5 و 7 نفره بوده و دانش آموزان با اهمیت مدیریت زمان، همکاری تیمی،  طوفان فکری و سایر همکاری های کار تیمی آشنا می گردند.

 

Afbeeldingsresultaat voor interdisciplinarytree-of-life-hands

یک المپیاد بین رشته ای، از آغاز تا پایان

با توجه به ابرروندهای علوم پزشکی در نگاه آینده پژوهانه به این علم حرکت به سوی علوم و فناوری های بین رشته ای در این المپیاد و با عنایت به تاثیر رشته های متنوعی از قبیل مهندسی برق-پلیمر- مکانیک- شیمی – مهندس پزشکی و رشته های علوم پایه از قبیل فیزیک- ریاضی- شبیه سازی های عددی- شیمی و  زیست شناسی در کنار رشته های علوم پزشکی از قبیل دامپزشکی- سلول های بنیادی- پزشکی و........ در طراحی فرآیندهای مرتبط با این علم از قبیل طراحی دستگاه های تولید مواد و نگه داری و کشت سلول، مهندسی بافت- انجام آزمایشات حیوانی و کاربرد بالینی نیاز به یک همکاری تیمی بین تمامی اقشار صاحبان این علم و فناوری خواهند داشت به همین دلیل این المپیاد تنها المپیادی است که نه تنها در آزمون آن تمامی دروس ریاضی، فیزیک- شیمی و زیست شناسی مورد توجه قرار می گیرد، بلکه در رشته های مجاز به المپیاد هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و به عنوان مثال دانشجویان ریاضی و فیزیک در کنار علوم تجربی و  سایر رشته ها به رقابت می پردازند از طرف دیگر با عنایت به اهمیت مدیریت در این عرصه، طراحی صنعتی بحث های حقوقی و اخلاقی دانش آموزان علوم انسانی و همچنین با توجه به اهمیت هنر در ترویج علم دانش آموزان، گروه هنر نیز امکان شرکت در این آزمون و همکاری تیمی را خواهند داشت.

یک المپیاد با تأکید بر نگرش به جای دانش

با توجه به اهمیت تفکر خارج از جعبه و نگاه همگرا جهت نوآوری های علمی و با عنایت به رشد سریع علوم و فناوری ها در این المپیاد به جای تأکید به حفظ دانش تأکید اصلی به تغییر نگرش دانش آموزان به سطوح فراتر آموزش می باشد به همین خاطر در طول دوره و در طراحی سؤالات و انجام آزمون نهایی این مهم در نظر گرفته شده و حداکثر 30 درصد مباحث با تأکید بر دانش پایه ای که برای فهم علم لازم است مورد بحث قرار گرفته است و برای آزمون ورودی هیچ گونه شرط معدل و نمره وجود ندارد.

download

اولین المپیاد با تأکید به فناوری، استارت آپ ها و تجاری سازی

با ورود به عرصه دانشگاه های نسل سوم و با توجه به اهمیت فناوری در کنار علوم و با عنایت به کاهش سن صاحبان استارت آپ ها در این المپیاد برای اولین بار فرآیند استارت آپ ها – فناوری و نگاه تجاری سازی مد نظر قرار گرفته و در طول دوره نهایی فرآیند تجاری سازی و مدل کسب و کار به شرکت کنندگان آموزش داده شد و نگاه آنها را به سمت تجاری سازی گسترش داد.

 

 

ارکان المپیاد:

 

 

 

نهادهای برگزار کننده:

ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، باشگاه دانش پزوهان جوان وزارت آموزش و پرورش

رئیس کمیته علمی المپیاد: دکتر پیمان کیهان ور – عضو هیأت علمی دانشکده علوم نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و معاون ترجمان، فناوری و تجاری سازی مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی ایران

 

وبسایت المپیاد:

 

وب سایت المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی  که حاوی آیین نامه ها، کتابچه کمک آموزشی، اخبار، نمونه سؤال و سایر اطلاعات مربوطه می باشد عبارت است از:
به آدرس:Isro.isti.ir
 
 

 

 

روزنگار المپیاد:

 

-         اولین جلسه راه اندازی المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در کشور 
95/07/04
-         ابلاغ بخشنامه اولین المپیاد المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی
94/10/28
-         برگزاری آزمون مرحله اول المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی
94/12/02
-         برگزاری آزمون مرحله دوم المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی
95/02/12
-         آغاز اردوی تابستانی یا مرحله سوم المپیاد المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی
95/05/15
-         اختتامیه و اعلام برگزیدگان المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی
95/05/30
-         ابلاغ بخشنامه دومین المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی
95/10/04
-        برگزاری مرحله اول آزمون المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی
95/11/08
-        برگزاری مرحله دوم آزمون المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی
اواخر فروردین ماه سال 96

 

 


 

 

برنامه های المپیاد در جشنواره 

1-     برگزاری کارگاه های مشاوره المپیاد برای دانش آموزان مدارس

2-     برگزاری کارگاه های آشنایی با علوم نوین سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی برای مدارس توسط برگزیدگان

3-     حضور در غرفه المپیاد

4-     شرکت در استارت آپ

 

غرفه المپیاد

غرفه المپیاد علاوه بر طراحی المان های مربوط به سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و نصب پوستر های آموزشی، دانش آموزان به ارایه مشاوره در زمینه المپیاد دانش آموزی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و ارایه پاسخ علمی به سوالات بازدیدکنندگان خواهند پرداخت.

 


تماس با ما:

احدی کارشناس المپیاد دانش آموزی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی:83532373

 

 

 

Scroll to Top