معرفی

یکی از فعالیت هایی که در جریان برگزاری دومین جشنواره ملی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی صورت خواهد گرفت، انتخاب برگزیدگان دومین جایزه ملی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی خواهد بود. هدف از برگزاری این بخش از جشنواره، شناسایی، معرفی، تشویق و تکریم پژوهشگران و اندیشمندان جوان حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی می باشد. فراخوان این فرآیند ملی که در بردارنده بخش های ایده برتر، مقاله برتر، اختراع برتر، پایان نامه برتر و پیشکسوت برگزیده است، از 1 آذرماه 1395 آغاز گردید و در 15 دی ماه 1395 به اتمام رسید. 
متقاضیانی که در مرحله نخست داوری ها امتیازات لازم را کسب نموده باشند، در جریان برگزاری جشنواره در حضور هیأت داوران نسبت به ارایه ایده، مقاله، پایان نامه و یا اختراع خود اقدام و از آن دفاع خواهند نمود. متعاقب این مرحله، برگزیدگان نهایی که در حوزه ایده برتر 3 نفر و در هر کدام از حوزه های مقاله برتر، پایان نامه برتر و اختراع برتر یک نفر خواهند بود، انتخاب و در مراسم اختتامیه جشنواره معرفی خواهند شد و با اهدا جوایز نفیس، مورد تقدیر قرار خواهند گرفت. همچنین در بخش جایزه ملی این جشنواره، 2 نفر از پیشکسوتان حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی معرفی خواهند گردید و با اهدای گرنت پژوهشی از این پیشکسوتان تقدیر به عمل خواهد آمد.

بخش ها


مقاله برتر
شرایط متقاضیان جهت شرکت در بخش مقاله برتر به شرح ذیل بوده است:
• متقاضی اسم اول و یا نویسنده مسؤول باشد.
• وابستگی سازمانی متقاضی در مقاله، ایران باشد.
• متقاضی شرکت کننده در فراخوان زیر 35 سال تمام باشد.
• تاریخ چاپ مقاله مربوط به سال های 2015 و 2016 باشد.
• مقاله در پایگاه ISI نمایه شده و حداقل ضریب تأثیر آن 2 باشد.
• زمینه تخصصی مقاله در حوزه های علوم پایه یا بالینی سلول های بنیادی، پزشکی بازساختی، مهندسی بافت، ژن درمانی و اصلاح ژنتیکی یا درمان بر پایه سلول های ایمنی باشد.
این بخش یک نفر برگزیده خواهد داشت. 

شرایط متقاضیان جهت شرکت در بخش پایان نامه برتر به شرح ذیل بوده است:
• در زمان شروع فراخوان، بیش از دو سال از فارغ التحصیلی متقاضی نگذشته باشد.
• تنها پایان نامه هایی که دارای صورتجلسه دفاع هستند، در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرند.
• متقاضی دست کم 2 مقاله پژوهشی اصیل مستخرج از پایان نامه را با شرایط زیر داشته باشد:
- مقالات در پایگاه ISI نمایه شده باشند که ضریب تأثیر یکی از مقالات بالای 2 و ضریب تأثیر مقاله دوم بالای 3 باشد. ثبت اختراع بین المللی معادل مقاله با ضریب تأثیر بالای 3 می باشد.
این بخش یک نفر برگزیده خواهد داشت. 


شرایط متقاضیان جهت شرکت در بخش ایده های برتر به شرح ذیل بوده است:
• در زمان شروع فراخوان، متقاضی دانشجو باشد.
• ایده متقاضی مقاله متناظری در پایگاه های علمی نداشته باشد.
این بخش سه برگزیده خواهد داشت.

شرایط متقاضیان جهت شرکت در بخش اختراع برتر به شرح ذیل بوده است:

متقاضیان برای شرکت در اختراع برتر باید گواهی ثبت اختراع بین المللی داشته و فرم فن آوری را تکمیل و ارسال نمایند.

این بخش یک نفر برگزیده خواهد داشت.

گزارش اولین جایزه ملی سلول­های بنیادی و پزشکی بازساختی

در نخستین دوره جایزه ملی سلول­های بنیادی و پزشکی بازساختی که برندگان آن در آیین اختتامیه اولین جشنواره ملی و کنگره بین­المللی سلول­های بنیادی و پزشکی بازساختی در تاریخ 1395/04/01معرفی گردیدند، دکتر عبدالمحمد کجباف­زاده، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و دکتر الهه الهی، استاد دانشگاه تهران به عنوان اساتید پیشکسوت حوزه سلول­های بنیادی و پزشکی بازساختی برگزیده شدند. از این اساتید با اهدای کرسی پژوهشی به مبلغ 500 میلیون ریال به همراه لوح یادبود و تندیس تقدیر به عمل آمد. در بخش مقالات برتر، به حسن انصاری لوح تقدیر، تندیس و 5 سکه بهار آزادی تقدیم شد. بهشاد پورنصر خاک­باز و مریم مهاجری نیز مشترکاً عنوان پایان ­نامه برتر حوزه سلول­های بنیادی و پزشکی بازساختی را از آن خود نمودند. از برگزیدگان این بخش نیز با اهدای لوح تقدیر، تندیس و 5 سکه بهار آزادی تقدیر به عمل آمد همچنین در بخش ایده‌های برتر به محسن مظلوم رضایی به‌ عنوان نفر اول لوح تقدیر، تندیس و پنج سکه بهار آزادی، به راشین محسنی به‌ عنوان نفر دوم لوح تقدیر، تندیس و چهار سکه بهار آزادی و به زهره بلندی به عنوان نفر سوم لوح تقدیر، تندیس و سه سکه بهار آزادی اهدا شد. بخش اختراع برتر نیز برنده ه­ای نداشت.

 

گزارش وضعیت ثبت ­نام کنندگان دومین جایزه ملی سلول­های بنیادی و پزشکی بازساختی

 در فراخوان دومین جایزه ملی سلول­های بنیادی و پزشکی بازساختی، 72 مورد در ایده برتر، 36 مورد در مقاله برتر، 11 مورد در پایان ­نامه برتر و 6 مورد در اختراع برتر ثبت­ نام صورت گرفت. 5/63 درصد از ثبت ­نام کنندگان از استان تهران می­ باشند. بعد از استان تهران، بیشترین آمار شرکت­ کنندگان از استان آذربایجان ­شرقی می­ باشد. استان­های خراسان رضوی  و فارس رتبه سوم را از نظر تعداد ثبت ­نام کنندگان به خود اختصاص داده­ اند. استان اصفهان رتبه چهارم را کسب کرده و استان­های خراسان شمالی، البرز، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، زنجان، مازندران و سمنان نیز در جایگاه بعدی قرار گرفته­ اند. 9/51 درصد از شرکت­کنندگان از دانشجویان و یا فارغ­ التحصیلان دانشگاه­های تابعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند. 4/38 درصد از شرکت­ کنندگان نیز از دانشگاه­های تابعه وزارت علوم، تحقیقات و فن­آوری و 7/9 از دانشگاه آزاد اسلامی می ­باشند. افزون بر رشته­های مرتبط با علوم زیستی و پزشکی، متقاضیانی از دانشگاه­های امیرکبیر و صنعتی شریف نیز در دومین جایزه ملی شرکت نموده­اند.

Scroll to Top